• Uczestniczka Olimpiady

Za kulisami - sztuka tworzenia

Projekt, który prowadzimy nosi nazwę „Za kulisami – sztuka tworzenia”. Celem projektu jest poszerzenie świadomości społecznej. Chcemy pokazać, ile pracy i wysiłku należy włożyć w stworzenie sztuki teatralnej. Przybliżamy poszczególne etapy powstawania spektaklu. Chcemy również poszerzać świadomość społeczną i pokazać, jak niesamowitym miejscem jest teatr. Przeprowadzamy również rozmowy z wieloma osobami zaangażowanymi w powstawanie sztuki w teatrze. Naszym celem jest pokazanie tego, czego zwykły widz nie widzi przychodząc obejrzeć sztukę w teatrze. Stąd właśnie nazwa – „Za kulisami”.

Jesteśmy uczennicami pierwszej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu im. Mikołaja Kopernika o profilu medioznawczo-językowym. „Za kulisami- sztuka tworzenia”to nasz pierwszy projekt społeczny. Jego tematyka jest nam obu bardzo bliska. Uwielbiamy teatr, jest on dla nas jak drugi dom. Biorąc udział w tegorocznej edycji chciałybyśmy pokazać, na czym polega tworzenie sztuki teatralnej. Uważamy, że mało kto ma świadomość tego, iż za każdym wystawianym spektaklem stoi cały sztab ludzi, zaangażowanych w to, co robią. Chcemy pokazać, jak niesamowitym oraz niezwykłym miejscem jest teatr!


Obie uczęszczamy na szkolne kółko teatralne - „Szpila”, gdzie uczymy się improwizacji scenicznej.

A o to kilka słów o nas:

Tosia - kreatywna i sympatyczna. Lubi pracować z innymi ludźmi. Śpiewa i bardzo interesuje się muzyką. Od pięciu lat uczęszcza na lekcje śpiewu. Laureatka pierwszej nagrody w XXVI w wojewódzkim przeglądzie artystycznym „Szkolna scena piosenki i poezji”. Gra w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu w musicalu pt. „Pan Kleks - powrót”.

Oliwia- miła i pomocna. Lubi współpracować z ludźmi i angażować się w różne inicjatywy. Interesuje się teatrem oraz dziennikarstwem, wystąpienia publiczne nie są dla niej problemem. Uwielbia czytać książki. Finalistka kuratoryjnego konkursu z języka polskiego. Uczęszcza do Młodzieżowego Domu Kultury, na zajęcia teatralne- „Studio P”.


Z przyjemnością możemy także ogłosić, że Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu

zgodził się objąć patronatem nasz projekt. To znaczy, że aktorzy i pracownicy Teatru Muzycznego będą odkrywać przed Wami tajemnice sztuki tworzenia. Mamy nadzieję, że uda nam się Was zainteresować naszą serią podcastów. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi dowiecie się wielu nowych, ciekawych, a może nawet zabawnych rzeczy związanych z zakulisową pracą w teatrze. Na pewno pomoże on Wam lepiej zrozumieć trudny oraz wymagający poświęcenia proces twórczy. Prowadzimy również stronę na Facebooku, na której na bieżąco informujemy Was o postępach naszego projektu.


Niedawno opublikowałyśmy pierwszy odcinek podcastu na naszym kanale YouTube. Jeżeli chcecie się dowiedzieć czegoś nowego na temat pracy aktora w teatrze to odsyłamy Was do naszego najnowszego odcinka (istnieje również możliwość odsłuchania go na platformie SoundCloud). Komentujcie, lajkujcie i subskrybujcie! Zapraszamy!


Zachęcamy Was do śledzenia postępów naszego projektu. Już niebawem kolejne odcinki!


Tosia Janocha i Oliwia Folborska

 

Autorami wpisów w zakładce "Projekty" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie