• Uczestniczka Olimpiady

Umiem to - ucz się skutecznie!

Przebywanie w szkole zajmuje znaczną część naszego dnia, ale ile wiedzy z tego naprawdę wynosimy? Czy pamiętasz, czego nauczyłeś się miesiąc temu?


Zespół składa się z dziewięciu ambitnych licealistów z III LO w Gdyni i IX LO w Gdyni a nawet z II LO w Kaliszu. Pomysł na projekt przyszedł w momencie ponownego zamknięcia szkół i powrotu nauczania zdalnego. To wyzwanie, które stanęło przed wszystkimi, zarówno uczniami, jak i nauczycielami stało się naszą główną motywacją. Nastał specyficzny czas, w którym każdy na nowo musi odnaleźć siebie i swoje ścieżki edukacyjne. Przejście ze szkolnej ławki do pokoju zmienia postrzeganie lekcji i czasem trudno się w nich odnaleźć. Mamy nadzieję, że dzięki odrobinie pomocy z naszej strony uda się otworzyć na debatę temat efektywnego nauczania.

“Umiem to!” powstało w odpowiedzi na potrzeby, które zaobserwowaliśmy już dawno temu wśród uczniów. Powszechny jest brak umiejętności efektywnego przyswajania wiedzy. Nakłada się na to wiele czynników. Coraz więcej młodych ludzi skarży się na problemy z koncentracją i utrzymaniem skupienia. Przy braku motywacji czy chęci do zdobywania wiedzy nauka staje się przykrym obowiązkiem. Uczniowie skupiają się na otrzymaniu dobrej oceny, a nie na materiale, który muszą przyswoić, kierując się zasadą "3Z" - zakuć, zdać, zapomnieć. Ponadto stres związany ze sprawdzianami, zaliczeniami często nas paraliżuje i nie wiemy, jak sobie z tym skutecznie poradzić. To wszystko przyczynia się do stopniowego zatracania wiary w siebie i swoje możliwości, wpływa na pogarszające się samopoczucie, a nawet może prowadzić do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Czas to zmienić!


“Umiem to!” realizujemy w formie kampanii społecznej i znajdziecie nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Youtube). Dzielimy się tam zarówno metodami na lepsze notatki, technikami zarządzania czasem, jak i trenujemy zapamiętywanie z pomocą mnemotechnik (link). Ponadto dzielimy się sprawdzonymi sposobami na to, jak uwierzyć we własne możliwości oraz uczyć się dla siebie, a nie dla ocen. Na jakość naszej nauki wpływa również prowadzenie zdrowego trybu życia. Ostatnio zamieściliśmy trening kręgosłupa po długich godzinach siedzenia przed komputerem czy przepisy na zdrowe przekąski między lekcjami. Wspólnie zadbamy o dobre samopoczucie i chwile relaksu, a w przyszłości przedstawimy, co warto robić w wolnym czasie - w końcu nie samą szkołą żyje człowiek. Ostatnio we współpracy z naszym partnerem stworzyliśmy też podcast! Przedstawiamy tam ciekawe osoby ze świata edukacji, zarówno nauczycieli jak i uczniów. Każdy znajdzie cos dla siebie.


Pewnie zastanawiacie się, skąd czerpiemy nasze treści. Czy to na pewno rzetelne materiały? Spieszymy z odpowiedzią! Pracujemy, konsultując się z wieloma specjalistami, aktywnymi nauczycielami, wybitnymi uczniami, psychologami, ale też z największą na polskim rynku firmą edukacyjną – „Brainly”. Dbamy o to, by czerpać wiedzę z najlepszych możliwych źródeł. Projekt „Umiem to” swoim honorowym patronatem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Marta Dołębska

 

Autorami wpisów w zakładce "Projekty" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie