• Uczestniczka Olimpiady

SHIAGE - dość milczenia

Kim jesteśmy ?

Jesteśmy 5-osobową grupą licealistek, które pragną uczynić życie społeczeństwa lepszym. Zajmujemy się tematem przemocy seksualnej.


Dlaczego projekt porusza tak dotkliwy temat ?

Zdecydowałyśmy, że problem jest na tyle często uciszany a przede wszystkim pomijany, że chcemy

przyczynić się do jego rozgłaśniania. Chcemy znormalizować rozmowy o tym temacie, który przez lata figuruje jako tabu. Sama nazwa naszego projektu pochodzi od japońskiego słowa 仕上げ Shiage (z japońskiego - dość) bo mamy dość milczenia. Chcemy zminimalizować skutki przemocy na tle seksualnym i edukować ludzi o tym jak mogą pomóc osobie pokrzywdzonej jak i o samej skali problemu. Skutkiem przemocy seksualnej są problemy psychiczne - depresja, ciągły niepokój, fobie, lęki, niskie poczucie własnej wartości, ograniczanie kontaktów społecznych - to tylko niektóre z nich. Sama kultura gwałtu, która widoczna jest na porządku dziennym w naszych czasach często traktowana jest jak coś codziennego.


Co należy do kultury gwałtu?

Obwinianie i stygmatyzacja ofiar, catcalling, seksistowskie postawy, nieproszone nagie zdjęcia... Niestety niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że takie sytuacje zaliczane są do kultury gwałtu a co gorsza nie mają świadomości, że takie akty to coś złego, coś co nie powinno się zdarzyć. Tolerowanie takich zachowań prowadzi do jeszcze gorszych takich jak molestowanie, obmacywanie, odurzanie czy gwałt.


Co chciałybyśmy osiągnąć ?

Dotrzeć do wielu odbiorców, uświadamiać ich poprzez edukacje dzięki działalności w social mediach. Wszystko to jest prostym mechanizmem. Grupa licealistek postanowiła wzniecić tsunami działalności medialnych. Zależy nam na tym aby milczenie ustało oraz ludzie żyli w zdrowym społeczeństwie bez obawy o bliskich i siebie. Długodystansowo chcemy zająć się innymi projektami związanymi z prewencją przemocy seksualnej. Naszym głównym motywem, który przyświeca nam przez cały okres naszej działalności, jest to, że każdy z nas mógł stać się ofiarą.


Działamy w dobrym celu, dla dobra innych.


Katarzyna Jędrak, Aleksandra Janczak, Maja Bednarska

 

Autorami wpisów w zakładce "Projekty" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie