• Martyna Fibich

Nietypowe rozwiązania na nietypowe czasy

Nietypowe czasy - zdecydowanie tak możemy nazwać rzeczywistość, w której obecnie funkcjonujemy i choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że nie jest to najszczęśliwszy czas na realizację projektu, warto podjąć wyzwanie i zdecydować się na działanie!


Dlaczego?

Nowa sytuacja zmusza nas do szukania nowych rozwiązań, a co za tym idzie - do tworzenia innowacji! Już podczas ostatniej edycji olimpiady widać było jak w kreatywny sposób można ominąć przeciwności i działać na dużo większą skalę.


Zrobił to między innymi projekt Graty

z chaty, który pierwotnie miał organizować wiosenny pchli targ w Lęborku. Zespół podkreślał, że to świetny sposób na danie niepotrzebnym przedmiotom drugiego życia i ograniczenie produkcji śmieci. Nie mogli jednak zorganizować targu w tradycyjny sposób, dlatego przenieśli go do sieci!

Za pośrednictwem grupy na Facebook’u prowadzili licytacje, z których dochód przeznaczony został na walkę z koronawirusem - poza zrealizowaniem swojego pierwotnego celu, dołożyli cegiełkę do wsparcia szpitali w tym trudnym czasie.Sposób działania zmieniły też osoby stojące za projektem Maturalne pigułki. Grupa studentów, która pamiętała jak trudno było im regularnie powtarzać do matury, miała w planach prowadzenie zajęć w szkołach, by zmotywować swoich młodszych kolegów do regularnej nauki. Ponieważ szkoły zostały zamknięte, zaczęli publikować w social mediach “pigułki wiedzy”, dzięki którym ich odbiorcy utrwalali najpotrzebniejsze informacje w atrakcyjnej dla nich formie. W końcu kto nie chciałby uczyć się podczas scrollowania Facebook’a?Równie innowacyjnym pomysłem jak nauka na Facebook’u był internetowy pokaz mody zorganizowany przez Gadki Szmatki.

Zespół poprosił modeli o samodzielne nagranie filmów, na których prezentują swoje kreacje, a później skleił wszystkie w jedną całość i uzyskał efekt, którego nie powstydziłby się żaden znany projektant. Podczas lockodown’u nawet Vogue publikował sesje zdjęciowe samodzielnie wykonane w domach modeli i modelek.


Wykorzystaj metody działania swoich poprzedników

Pamiętaj, że nie ma nic złego w adaptowaniu istniejących rozwiązań do własnych potrzeb. Możesz śmiało skorzystać z pomysłów na działanie swoich poprzedników - założyć grupę na Facebook’u, wokół której można stworzyć społeczność, działać w social mediach tworząc wartościowe treści czy w pełni wykorzystać potencjał live’ów i webinarów - da się zorganizować je zupełnie za darmo, docierając do szerszej publiki niż w realu! To nie znaczy, że obecnie nie da się działać poza światem wirtualnym - pomoc społeczna jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek! Zorganizowanie zbiórki produktów dla szpitala w swoim mieście albo zorganizowanie regularnej pomocy w zakupach seniorom to też projekt społeczny.


Nie czekaj na lepsze czasy - działaj!

Te projekty udowodniły, że można działać pomimo przeciwności - wystarczy trochę zmodyfikować plan i zacząć myśleć w nowych kategoriach. Dzięki zrobieniu projektu podczas lockdown’u wykształciły też w sobie bardzo cenną umiejętność - reagowania na kryzys oraz dostosowywania działań do panujących warunków.

Teraz Twoja kolej! Szczególnie, że już na etapie Planowania możesz wziąć pod uwagę obecną sytuację - nie ma już chyba rzeczy, która mogłaby nas zaskoczyć w 2020 roku :)


Na każdym etapie projektu będzie wspierać Cię mentor, również na starcie, kiedy będziesz zastanawiać się nad dobraniem zespołu i pomysłem - wystarczy, że zarejestrujesz się i założysz projekt na https://zwolnienizteorii.pl.


To jak - zrobimy w tym roku razem coś dobrego?
0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie