• Uczestniczka Olimpiady

nieSpalone mosty - na straży historii

Hej! Jesteśmy grupą krakowskich licealistów z różnych szkół. Przed rozpoczęciem projektu nie znaliśmy się dobrze, lecz mimo wielu różnic połączyła nas wspólna chęć zmiany (myślę, że dobrze wiecie o czym mówię)! Chociaż nie jest to teraz zbyt popularny temat, postanowiliśmy zająć się coraz mocniej naglącym problemem wyparcia historii ze świadomości zbiorowej, który to prowadzi do zaniedbania i zapomnienia ważnych miejsc pamięci. Aktualnie skupiamy się na obszarze Krakowa.


Do działania skłonił nas przede wszystkim niepokojący stan byłego obozu “KL Plaszow”. Miejsca, w którym w czasie II wojny światowej dokonywano zbrodni na ludzkości. Mieszkańcy często nie są świadomi, jak tragiczne historie się tam działy. Często spotykamy się z opiniami, że ludzie, mieszkający w Krakowie od dziecka, pierwszy raz odwiedzili teren byłego obozu będąc już dorosłymi i nigdy wcześniej nie słyszeli o nim np. na lekcjach w szkole. Wchodząc na teren KL Plaszow możemy doświadczyć niezwykłej ciszy i zadumy, którymi na wskroś przesiąknięte jest to osobliwe miejsce. Przykro jest patrzeć, gdy zaraz obok pomników upamiętniających ofiary hasają pieski lub leżą masy śmieci. Swoimi działaniami pragniemy sprawić, aby opisywany wyżej problem nie był już ignorowany.Jeśli miałabym powiedzieć co, prócz chęci szerzenia idei pamięci, nas łączy, to chyba postawiłabym na zaangażowanie w tworzenie solidnej i bezpiecznej przyszłości oraz osobę liderki, którą zebrała nas i połączyła. Wszyscy razem walczymy o rzeczy nam bliskie! Jak wiadomo, w zespołach nie zawsze jest kolorowo, jednak nasza skuteczna organizacja i oddanie słusznej sprawie pomagają przezwyciężać trudności. Jednocześnie bardzo żałujemy, że musimy ograniczać się do spotkań organizacyjnych online - zdecydowanie lepiej zintegrować się na żywo! Myślę, że oprócz wiedzy i doświadczenia, które przyniósł nam ten projekt, zostanie z nami coś równie cennego jak zmiana społeczna - nowe nawiązane przyjaźnie.


W przyszłości część z nas pragnie kontynuować inicjatywę społeczną lub już teraz angażuje się w wolontariaty. Sądzimy, że wszelkie umiejętności, wyuczone podczas trwania tej edycji Zwolnionych z Teorii, pozwolą nam na odważne wkroczenie w dorosłość. Jesteśmy także dumni z nawiązanych kontaktów z instytucjami oraz wieloma nowymi osobami - wszystko to dało

nam praktyczne obeznanie, pomysły na poszukiwanie niecodziennych dróg oraz śmiałość i

wiarę w to, że młodzi mogą!


Do tej pory udało nam się zorganizować m.in.: prelekcje w krakowskich szkołach dotyczące zagadnień związanych z naszym projektem oraz konkurs artystyczny “Osierocona Historia” (zachęcamy do udziału, konkurs trwa do 9 maja!). Ponadto od grudnia prowadzimy profile w social mediach, na których intensywnie edukujemy na temat Holokaustu i poruszamy wiele tematów łączących się z obozem na terenie Płaszowa. Przygotowujemy artykuły, wiele ciekawostek, a nawet gry dla naszych obserwujących! Dzięki wspaniałym Partnerom mamy siłę i motywację do działania - obecnie szykujemy akcję sprzątania KL Plaszow oraz pewną niespodziankę, która powinna nasycić wszystkie wrażliwe na sztukę dusze :))


Polecamy odwiedzić nasze konta i sprawdzić zrzutkę na ważny cel!

Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/nieSpalone.mosty/

Instagram: https://www.instagram.com/niespalone_mosty/

Twitter: https://twitter.com/niespalonemosty

Zrzutka: https://zrzutka.pl/z/klplaszowmosty


Natalia Kusiak

 

Autorami wpisów w zakładce "Projekty" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie