• Uczestniczka Olimpiady

Między nami dziewczynami - mówmy głośno o dojrzewaniu!

Jesteśmy uczennicami Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie. W ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” tworzymy projekt społeczny „Między nami dziewczynami”. Naszym zespołem opiekuje się pani Elżbieta Wilgosz, sprawami warsztatowymi zajmują się Honorata Trzebuniak i Maja Kułakowska, grafikiem i rzecznikiem prasowym jest Aleksandra Rożniatowska, sprawy organizacyjne spoczywają na barkach Martyny Maciejczyk.


Celem projektu jest zauważenie problemu społecznego i rozwiązanie go. Według nas młodym oławiankom brak dostępu do rzetelnej wiedzy na tematy związane z dojrzewaniem, zdrowym żywieniem, samoakceptacją i kobiecością. Aby okazać im wsparcie, organizujemy warsztaty w formie transmisji Live na naszej stronie Facebook.


Do współpracy zaprosiłyśmy kompetentne prelegentki, które już poprowadziły warsztaty o „Zdrowym odżywianiu nastolatek” i „Zaburzeniach odżywiania”. Niebawem będzie można uczestniczyć w spotkaniu online na temat „Wizerunku kobiety przez pryzmat katoliczki”. Liliana Wójcik, wierząca modelka, połączy się z naszym zespołem aż z Krakowa. Transmisję Live odbyła się 16 marca o godzinie 18.00. Wśród zaproszonych gości mamy również Eurydykę Rechcygier, która połączy się z nami z Zazinbaru oraz Alicję Igielską, będącą od 16 lat lektorem i trenerem języków obcych. Nie zabraknie wiedzy na temat braffitingu i profilaktyki badań piersi (ten warsztat poprowadzi Małgorzata Karwińska) oraz tematyki „Relacji damsko-męskich”, „Zdrowych relacji rodzinnych”, „Temperamentów i charakterów” czy „Jak kontrolować cykl miesiączkowy”. Inną z inicjatyw są darmowe porady dietetyka klinicznego, mgr Agnieszki Waligóry, działającej z ramienia Specjalistycznej Poradni Rodzinnej przy parafii NMP Matki Pocieszenia w Oławie. Choć cykl warsztatów jest skierowany głównie do kobiet, wiele tematów może zainteresować także mężczyzn...


Specjalne badania pokazują, że coraz częstszym problemem (zwłaszcza wśród dojrzewających dziewcząt) jest tzw. ubóstwo menstruacyjne. W wielu miastach w Polsce powstają punkty z pomocą menstruacyjną. Także w Oławie zostały wyznaczone miejsca (oławskie szkoły, Urząd Miejski, Basen Miejski Termy Jakuba), w których znajdą się środki higieniczne. Co ważne, można tam nie tylko pobrać potrzebne artykuły higieniczne, ale także zostawić.


Wszystkie działania projektowe można obserwować na stronie Facebook: „Projekt Między nami dziewczynami” oraz na Instagramie pod nazwą „miedzynami_dziewczynami”. Finał projektu będzie miał miejsce w czerwcu podczas specjalnej gali. Chcemy być młodymi kobietami, które wkraczając w dorosłość, są wrażliwe na problemy innych, okazując wsparcie i zrozumienie...


Aleksandra Rożniatowska

 

Autorami wpisów w zakładce "Projekty" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie