• Uczestniczka Olimpiady

LEXmaster - znaj swoje prawa

LEXmaster to narzędzie, które w bardzo prosty, intuicyjny sposób ma pomóc znaleźć odpowiedzi na różne pytania z zakresu prawa. Począwszy od tego czy trzeba otwierać drzwi funkcjonariuszom policji np. w trakcie imprezy, aż po aspekty związane z pracą takie jak obowiązki pracownika i pracodawcy czy składki na ubezpieczenie społeczne. Naszym celem jest zwiększenie świadomości, w szczególności młodych ludzi, w zakresie ich praw i obowiązków, ale również uświadomienia jakie organizacje i instytucje mogą pomóc im w trudnych, nietypowych przypadkach. Aby weszli w to dorosłe życie świadomie. Chcemy przedstawić wszystkie zawiłe procedury i terminy prawne tak, aby były one jasne i zrozumiałe. Niestety edukacja prawna w Polsce jest na dość niskim poziomie, a uważamy, że ważne jest, aby młodzi ludzie byli świadomi praw, jakie im przysługują, ale również zakazów, których powinni przestrzegać.


Pomysł na tę inicjatywe społęczną narodził się w trakcie wakacji. Razem z moja przyjaciółką uświadomiłyśmy sobie, że nasi rówieśnicy nie znają swoich praw, a jako że jesteśmy uczennicami klasy prawniczej, stwierdziłyśmy, że musimy wykorzystać ten potencjał i możliwości. Obecnie nasz zespół liczy trzy osoby, a w jego skład wchodzą: Marta Kowaliszyn i Wiktoria Kosidło (II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni) oraz Kuba Nurkiewicz (VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego).


Działamy poprzez Instagram, gdzie regularnie pojawiają się infografiki na temat prawa, na kwiecień planowana jest natomiast premiera naszej aplikacji mobilnej, która będzie leksykonem prawniczym!


W kwestiach merytorycznych współpracujemy z sędziami z Iustitii. Mamy też patronat Polskiego Centrum Mediacji oddział Trójmiasto, Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, honorowy patronat prezydenta miasta Gdyni oraz polskiej marki MISBHV, która dotychczas prowadziła kampanię m.in. z KPH czy #sexedpl.


Marta Kowaliszyn

 

Autorami wpisów w zakładce "Historie projektów" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie