• Finalista Olimpiady

Jaka jest cena Twojego stylu?

Zaktualizowano: 22 lis 2019

Zbliżający się koniec roku to zawsze czas promocji i SUPER okazji. Tak jak halloween pokochaliśmy kolejne amerykańskie święto - black friday, czyli po polsku czarny piątek. Jest to noc wyprzedaży przypadająca na ostatni piątek listopada, uważana za rozpoczęcie zakupów świątecznych. Mimo, iż nasze promocje nie są tak szalone jak te amerykańskie, nadal są powodem niepotrzebnych i nadmiernych zakupów.

Mam na imię Malwina i wraz z grupą moich przyjaciół realizowaliśmy projekt w ramach Zwolnionych z Teorii 2018/2019 pod tytułem „Price of Style”


Nasz projekt skupiał się na edukowaniu na temat zjawiska fast fashion, o którym nie mówi się wystarczająco. W Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii byliśmy pierwszym projektem o tej tematyce! Do zagłębienia się w temat zainspirował nas film “The True Cost”, który jest naprawdę świetnym źródłem informacji i jeszcze do niedawna dostępny był w serwisie Netflix. Jak działaliśmy? Informacje udostępnialiśmy poprzez posty na Instagramie i Facebook’u oraz zorganizowaliśmy uświadamiające warsztaty. Mieliśmy przy tym okazję współpracować z niesamowitymi dziewczynami z Biblioteki Ubrań, które zaprosiliśmy na przeprowadzenie dwóch wykładów w dwóch różnych szkołach. To była szansa, by wymienić różne opinie i spojrzenia na sprawę oraz naprawdę wiele się nauczyć.

Zdjęcie z warsztatu organizowanego w ramach projektu Malwiny- Price of Style

Fast fashion może być postrzegane dokładnie w ten sam sposób, co fast food - ma szybko zadowalać, zazwyczaj niskiej jakości i nie pozostaje z nami na zbyt długo.


Jeszcze nie tak dawno temu, zanim świat opanowały niskiej jakości ubrania ze sklepów sieciowych, mieliśmy do wyboru cztery sezony ubrań: zimowe, wiosenne, letnie i jesienne; a ubrania służyły przez lata. Obecnie nowe kolekcje pojawiają się prawie, co dwa tygodnie, a w ciągu roku możemy ich zliczyć nawet ponad 50. Ma to bardzo niekorzystny wpływ na nasze środowisko ponieważ ziemie pod uprawę bawełny są wyjaławiane, gdyż nie mają szansy się odrodzić i uzupełnić utraconych rezerw minerałów. Są także zatruwane chemikaliami przyspieszającymi wzrost, ponieważ żadna roślina nie jest w stanie wydać plonu 50 razy w ciągu roku. Dodatkowo jak wykazują badania Greenpeace “60% naszych ubrań zawiera poliester. Wytwarzany jest z ropy naftowej, co emituje 3 razy więcej dwutlenku węgla do atmosfery niż bawełna.”

Kolejna cecha szczególna tych ubrań jest ich niska cena, która nie bierze się znikąd. Większość marek ma swoje fabryki w biednych krajach Azji, gdzie pracownicy zarabiają około 3$ za dzień pracy, pracując 12 godzin dziennie, często bez przerwy, nawet na skorzystanie z toalety, w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Budynki, w których pracują nie są bezpieczne i nie raz dochodziło do zawalenia się budynku, w którym przebywali pracownicy. Co więcej, Ci pracobiorcy wystawiani są na działanie różnych niebezpiecznych i szkodliwych substancji, powodujących różnego rodzaju choroby. Pomimo wszystko trudno dostrzec sprzeciw ludzi pracujących w takich miejscach, ponieważ na miejsce jednego niewydajnego pracownika czeka co najmniej pięć innych osób, potrzebujących jakichkolwiek pieniędzy na wyżywienie rodziny.

Promocje, którymi jesteśmy bombardowani na Black Friday lub Cyber Monday (wyprzedaże w sklepach internetowych) mają za zadanie wywołać u nas uczucie potrzeby zakupu ze względu na ograniczoną w czasie okazję. Z tego powodu kupujemy zazwyczaj rzeczy, których nie jesteśmy pewni, nie mówiąc już nawet o tym, czy tych rzeczy potrzebujemy. Impulsywne zakupy tylko napędzają cały ten system, a część ubrań, które wyrzucamy była noszona zaledwie kilka razy lub nawet wcale. Często nie myślimy nawet o skali problemu, ponieważ “co z oczu to z serca”. Tymczasem kolejne badania Greenpeace ukazują że sami mieszkańcy Honk Kongu wyrzucają średnio 1400 koszulek na minutę.

Wiele ankiet i przeprowadzonych badań wykazuje, że nadmiar rzeczy w naszym otoczeniu sprzyja wzrostowi poziomu stresu, a zakupiona tania, szybko zużywająca się odzież ostatecznie kosztuje nas więcej niż odzież dobrej jakości, na która z pozoru wydawać się może droższa. 

Nie chcę popadać tutaj w skrajności. Uważam, że zakupienie czegoś, co będzie nam służyć przez długi czas, nie jest zbrodnią. Pamiętajmy jednak, że pomimo uczucia, że dana okazja już się nie powtórzy, warto się opanować i zastanowić czy naprawdę potrzebujemy danej rzeczy - podziękuje nam za to nasza planeta i portfel.

 

Też widzisz problem społeczny związany z modą? A może martwi CIę coś innego? Zmień to! Załóż projekt społeczny na www.zwolnienizteorii.pl do 30 listopada.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie