• Uczestniczka Olimpiady

Głośno Tu!

Jesteśmy pięcioosobowym zespołem, który tworzy projekt o nazwie Głośno Tu!

Po przeprowadzeniu research’u doszliśmy do wniosku, że duża część młodzieży posiada chęć prospołecznego działania. Jednak problem polega na tym, że brak im potrzebnej wiedzy, a nierzadko motywacji, by ruszyć z kopyta i zacząć działać!

Pytanie brzmi: co robimy, by to zmienić?

Prowadzimy podcast, w którym mamy okazję rozmawiać z doświadczonymi i charyzmatycznymi działaczami społecznymi. Naszym beneficjentom komunikujemy, że istnieje grupa osób, od których możemy uczyć się prospołecznego działania. Wspomniana grupa posiada potrzebną motywację, którą mogą zarażać innych (ciut niezręczny dobór słów). Każdy gość wywodzi się z różnych odłamów życia społecznego. Ostatnio mieliśmy okazję rozmawiać z rzeczniczką prasową Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz działaczem klimatycznym w Młodzieżowej Radzie Klimatycznej. A przed nami jeszcze rozmowy z m.in. przedstawicielem jednej z młodzieżówek! Co ważne, cały proces tworzenia jednego odcinka podcastu tworzymy w taki sposób, by w rezultacie przesłuchujący danego odcinka, mogli wyłapać najwięcej konkretów, które ułatwią im znajdywanie w sobie motywacji do działania.


Społeczna puszcza, czyli jakie jest nasze motto?

Nigdy się nie nie bój – tak oto brzmi motto naszego projektu! Pochodzi ono z animowanego filmu pod tytułem „Krudowie”. Pytanie brzmi, dlaczego zainspirowaliśmy się akurat nim?

Wyobraźcie sobie powrót do prehistorycznego świata, dwa miliony lat przed naszą erą żył sobie Homo erectus, który oprócz wynalezienia oszczepu, „wynalazł” również ogień. W filmie pojawia się rodzina przodków człowieka, którzy są zamknięci na bogactwo otaczającego ich świata. Ich rutyną jest siedzenie w rodzinnej jaskini, którą znają aż za dobrze. Na co dzień ganiają za strusimi jajami, a głowa rodziny (oprócz prowadzenia podjazdowej wojny z teściową) pilnuje, aby wszyscy przestrzegali surowych zasad, mianowicie: Wszystko co nowe, oznacza śmierć! oraz Pamiętaj, by zawsze się bać. Rodzina jak da się zauważyć nie za bardzo lubi wychodzić poza strefę swojego komfortu. Na szczęście, jednym z członków tejże rodzinki okazuje się być ciekawska dziewczyna, która nie boi się ognia. Na swojej drodze spotyka chłopaka, z takim urozmaiceniem, że ten potrafi rozniecać ogień (no geniusz!). Jak możecie się domyślić, gdy rodzina się o nim dowiaduje, to krótko mówiąc – wpada w szał (tak na marginesie to chcą go nawet pożreć). Finalnie do rozlewu krwi nie dochodzi, w końcu jest to film raczej dla dzieci, inaczej przerodziłby się w istny horror! Bądź co bądź w końcu się do niego przekonują, no a przy okazji ratują swe życia przed wiszącym nad nimi kataklizmem (ups… zaspoilerowałam, wybaczcie!). Film ten świetnie pokazuje, jak ważne w życiu jest bycie otwartym na nowe doświadczenia, a nie zamykać się we „własnej jaskini” (chodź wiem, że brzmi kusząco) i bezczynnie siedzieć. Dokładnie to chcemy przekazać naszym odbiorcom. Wyrażenie Nigdy się nie nie bój potraktowaliśmy alegorycznie, tym samym odnosząc się do początkowego nastawienia rodziny jaskiniowców. Pragniemy, aby ludzie dzięki odcinkom naszego podcastu stali się właśnie tą odważną córką z filmu, by nie bali się podejmować działań społecznych, byli w swoich poczynaniach otwarci i wychodzili poza oklepane schematy!


Psst! Znajdziecie nas tutaj:

FB: Głośno tu

IG: @glosno_tu

GMAIL: glosnotu@gmail.com


Oliwia Piszczatowska

 

Autorami wpisów w zakładce "Projekty" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.
0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie