• Uczestniczka Olimpiady

Fidea - świadoma edukacja

Projekt Fidea jest kontynuacją Projektu Miś, który powstał w 2019 r. także w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Choć forma działania uległa zmianie to cel pozostał niezmienny – promować świadomą edukację, w której szczególny nacisk kładzie się na rolę kreatywności.


Będąc uczniem przez ponad 10 lat trudno nie zauważyć, jak nudnych, schematycznych i nieangażujących metod nauki uczy nas szkoła, a wszystko po to, aby i tak wejść w dorosłe życie zupełnie zdezorientowanym. Niestety wtedy nie można już zgłosić nieprzygotowania.

Świat pędzi do przodu, dawne modele stają się nieaktualne, a nawet te nowe szybko przestają dotrzymywać kroku zmianom, dlatego właśnie kreatywność staje się jedną z najcenniejszych umiejętności. Naszymi działaniami chcemy nie tylko uświadamiać jak kluczową rolę odgrywa twórczość w dorastaniu, a później całym dorosłym życiu dziecka, ale także zaproponować konkretne sposoby i pomysły na rozwijanie jej.


Do naszego zadania podeszliśmy ambitnie. Postanowiliśmy nie zatrzymywać się jedynie na przeprowadzeniu kampanii społecznej, ale przygotować również warsztaty online. Jedne dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz drugie dla klas 4-6. To nie wszystko, projektujemy również planszową grę fabularną, którą przekażemy domom dziecka i świetlicom szkolnym na terenie Warszawy.


Ale kim właściwie jesteśmy?

Przede wszystkim jesteśmy grupą przyjaciół z warszawskich liceów. Chodzimy do różnych szkół, do klas o różnych profilach i mamy zupełnie różne marzenia i plany na przyszłość, jednak łączą nas potrzeba działania, wiara we własne możliwości oraz chęć pomocy. Lubimy brać sprawy w swoje ręce i póki mamy czas, i sposobność pragniemy pozostać idealistami i zmieniać świat na lepsze. Nie cały, nie od razu, ale drobnymi krokami. Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu osiągamy małe, wielkie cele. Poznaliśmy się jeszcze w gimnazjum, gdzie tworzyliśmy jedną z sekcji szkolnego samorządu. To tam tak naprawdę staliśmy się zespołem. Gdy rok temu, po rozpoczęciu nauki w liceum dowiedzieliśmy się o Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, uznaliśmy, że może to być ciekawa okazja do wspólnego spędzenia czasu i rozwoju. I tak właśnie powstał Projekt Miś, który w tegorocznej edycji przekształcił się na Fideę.


https://fidea.edu.pl/

https://www.facebook.com/Fidea-107398797472143


Agata Habib

 

Autorami wpisów w zakładce "Projekty" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie