• Uczestniczka Olimpiady

Dwubiegunowi - na pomoc polskiej psychiatrii

"Dwubiegunowi" to projekt organizowany przez studentkę pedagogiki oraz szóstkę licealistów z Radomia i Wrocławia. Chcemy pokazać, że zdrowie psychiczne jest ogromnym tematem tabu. Osoby chore nie dostają wystarczająco dużo pomocy.

W Polsce ilość oddziałów jest niewielka, brakuje specjalistów oraz na wizytę u lekarza trzeba czekać kilka miesięcy. Na dzień dzisiejszy czas oczekiwania na przyjęcie na wizytę do specjalisty w sprawie zdrowia psychicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia to według raportów od tygodnia do roku - najczęściej to jednak okres 2-3 miesięcy, Na przyjęcie małoletniego obywatela na oddział psychiatrii dziecięcej to również czas kilku miesięcy, aż rekordowo - 720 dni (2 lata). Naszym priorytetem jest zwrócenie uwagi na ten temat oraz uświadomienie ludziom, że choroby psychiczne też potrzebują leczenia, ponieważ środki na publiczną służbę zdrowia w zakresie psychiatrii są z budżetu publicznego niewielkie, a obecna pandemia jeszcze bardziej obniżyła już i tak słabą kondycję tej dziedziny.


Chcemy zebrać pieniądze na rzecz pomocy zdrowiu psychicznemu, które później przekażemy wybranym fundacjom. Naszym głównym źródłem zbiórki jest internetowa zbiorka na portalu zrzutka.pl : “Dwubiegunowi - na pomoc polskiej psychiatrii”.


W kręgu naszej społeczności krąży przesąd, że jeśli ktoś chodzi do psychologa jest niespełna rozumu. Z tego powodu mało osób decyduje się na wizytę u lekarza. Przeciwstawiamy się temu przez edukowanie ludzi na fb i instagramie . Stworzyliśmy projekt, którym próbujemy dotrzeć do większej ilości osób - obecnie poprzez działania w internecie - na naszym fanpage na Facebooku i Instagramie “Dwubiegunowi” przybliżamy internautom temat zdrowia psychicznego, staramy się w ten sposób dotrzeć do jak największej ilości osób, budując w ten sposób świadomość na temat zdrowia psychicznego każdego z Nas. Pomagamy nie tylko dzieciom chorym psychicznie, ale także maturzystom w trudnym okresie nauczania zdalnego przez prowadzenie webinarów naukowych, z których cały dochód przekazywany jest na naszą zbiórkę.


Do tej pory udało nam się zebrać aż 9 tys. złotych na rzecz pomocy zdrowiu psychicznemu. Zorganizowaliśmy kilkanaście webinariów oraz poszerzyliśmy grono odbiorców na Instagramie. Przeprowadziliśmy już kilka wywiadów, z których jesteśmy bardzo dumne i sądzimy, że pomogły nam w rozgłosie naszego projektu. Staramy się robić wszystko co w naszej mocy, aby sytuacja Polskiej psychiatrii się poprawiła.


Małgorzata Paduch

 

Autorami wpisów w zakładce "Projekty" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie