• Uczestniczka Olimpiady

bezPIECzni project – Bezpieczny piec, zdrowa przyszłość!

Duszący i nieprzyjemny zapach spalonego plastiku, gumy czy innych tworzyw sztucznych stał się dla nas codziennością. Dużo ludzi wrzuca takie odpady do swoich pieców z brakiem świadomości, jakie skutki niesie za sobą ta z pozoru tania i łatwa metoda. Nie wiedzą oni, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze to nic w porównaniu do szkód, jakie wyrządzili sobie i środowisku. Istotnym problemem jest również palenie w nieekologicznych piecach, potocznie zwanych „kopciuchami”. Czy wiecie, że aż 52% pyłów pochodzi z ogrzewania budynków paliwami stałymi? Co za tym idzie, jest ono główną przyczyną fatalnego stanu powietrza w Polsce.


Jesteśmy zespołem uczniów klasy pierwszej uczęszczających do Liceum Ogólnokształcącego nr V we Wrocławiu. Nasz projekt bezPIECzni skupia się na poważnym problemie zanieczyszczenia powietrza, który ma wielki wpływ na florę, faunę oraz nas – ludzi. Z przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda i University College London badań wynika, że w Polsce prawie 100 tysięcy osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza. Możemy się tylko domyślać, co przyniesie przyszłość, jeśli nie zaczniemy działać już teraz.


Celem naszego projektu jest edukowanie Polaków na temat ochrony powietrza poprzez przedstawianie takich powszechnych problemów, jak palenie w „kopciuchach” czy smog. Zwiększanie świadomości ekologicznej jest dla nas bardzo ważne. Zachęcamy do wymiany pieca, ponieważ ogrzewanie paliwami stałymi (np. węgiel czy drewno) powoduje emisję niebezpiecznych substancji, które przyczyniają się do znacznego pogorszenia stanu powietrza. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, dlatego otwarcie mówimy o potrzebie dbania o planetę w celu zapewnienia sobie i kolejnym pokoleniom zdrowej przyszłości.


Aktywnie działamy w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie i YouTubie, gdzie umieszczamy treści dotyczące zanieczyszczeń powietrza i ochrony środowiska. Hasłem przewodnim naszego projektu jest „Bezpieczny piec, zdrowa przyszłość”, ponieważ wierzymy, że nawet prosta wymiana pieca przyczynia się do widocznej poprawy stanu powietrza. Przeprowadziliśmy również ankietę dotyczącą zagadnień związanych z projektem, która otrzymała aż 540 odpowiedzi. Wnioski wyciągnięte z odpowiedzi ankietowanych pojawiły się już w naszych mediach.


Aby dotrzeć do większej liczby odbiorców, wydrukujemy 1200 ulotek, które niedługo trafią do mieszkańców Wrocławia. Ponadto uzyskaliśmy Patronat Honorowy Prezydenta Wrocławia, Pana Jacka Sutryka, oraz nawiązaliśmy współpracę z programem „Zmień piec”, który udziela wsparcia osobom zainteresowanym wymianą pieca. Przedstawiając problem zanieczyszczenia środowiska, chcemy uświadamiać ludzi, że należy dbać o stan powietrza, aby zapewnić bezpieczną przyszłość sobie i innym. Zatem zacznijmy ratować świat już teraz – nie czekajmy!


Nasze media:

Facebook: https://www.facebook.com/bezpieczni

Instagram: https://www.instagram.com/bezpieczni/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCYE-VU-BosMDT7fmMMArBSg


Amelia Głuszak

 

Autorami wpisów w zakładce "Projekty" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie