• Uczestniczka Olimpiady

Bądźmy spoKREWnieni - krwiodawstwo może uratować życie

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą licealistek z Bielska-Białej i chodzimy do jednej klasy w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Hanny Chrzanowskiej. Jest nas piątka – Ola, Amelka, Maja, Zuza i Natalia. Jesteśmy dość młode, ale pełne zapału i chęci do pomocy. Jesteśmy szczęśliwe, że mamy możliwość dzielenia się informacjami na temat oddawania krwi.


O co chodzi w naszym projekcie?

Nasz projekt pod tytułem „Bądźmy spoKREWnieni” ma na celu uświadamianie ludziom jak ważne jest oddawanie krwi oraz zachęcenie do tego jak największej liczby osób. Żyjemy bardzo szybko i często nawet nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego krwiodawstwo jest tak ważne. Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew, a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją określonej liczby dawców krew jest jeszcze bardziej potrzebna. Sytuacja stanowi realne zagrożenie dla pacjentów, którzy wymagają przetoczenia krwi lub jej składników. Z powodu ograniczonej liczby wyjazdów specjalnych ambulansów, w których można oddawać krew, cała procedura jest jeszcze trudniejsza. Zamknięte zostały również niektóre punkty krwiodawstwa w mniejszych miastach, a część punktów znajdujących się przy szpitalach została przeniesiona w inne miejsce. Ponadto wielu ludzi ma obawy przed byciem krwiodawcą.


Dlaczego zdecydowałyśmy się akurat na ten temat projektu?

Stwierdziłyśmy, że krwiodawstwo jest tak interesującym i ważnym tematem, że warto poświęcić chwilę na zastanowienie nad nim i rozważnie czy w jakiś sposób możemy pomóc w uzyskaniu większej ilości krwi.


Jakie są nasze działania?

Mamy nadzieję, że dzięki naszym postom na Instagramie oraz Facebooku umożliwimy niektórym ludziom dowiedzenie się więcej na temat oddawania krwi, całej procedury, przeciwwskazań, mitów i wiele podobnych.


Gdzie można nas znaleźć?

Instagram

Facebook


Natalia Trębla

 

Autorami wpisów w zakładce "Projekty" są uczestnicy olimpiady - nie jesteśmy odpowiedzialni za ich treść.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie