• Martyna ze Zwolnionych z Teorii

Te dziewczyny nie boją się tabu

Założyły fundację zwalczającą ubóstwo menstruacyjne - uświadamiają i wspierają kobiety na całym świecie.

Poznajcie Emilkę, Julię, Magdę i Wiktorię, czyli młode założycielki Fundacji Akcja Menstruacja.


Połączył je program rozwojowy Rebelki

Dziewczyny połączył udział w programie rozwojowym Rebelki organizowanym przez firmę Henkel i wyzwanie: stworzenie kolejnego projektu społecznego. Każda dołączyła do Rebelek indywidualnie. Dlaczego wzięły udział w programie? Chciały działać z ambitnymi dziewczynami, rozwijać kompetencje liderskie, szukać kolejnego wyzwania.

Na warsztatach organizowanych przez firmę Henkel poznały się, wymyśliły cel projektu. Był to czas poświęcony ich rozwojowi - wzięły udział w warsztatach oraz miały możliwość uzyskania porady i wsparcia od pracowników.

“Zupełnie przez przypadek stworzyłyśmy bardzo zgrany zespół, mający w sobie mnóstwo pasji, energii i zapału do działania. Dzięki temu mogłam na nowo uwierzyć w pracę zespołową”

- wyznała nam po programie Emilka.

“Myślę, że nasza współpraca nie zakończy się tylko na tym projekcie, ale będziemy dalej współpracować”

-  dodała Magda i jak się teraz okazuje, miała rację!


Dziewczyny po zakończeniu programu postanowiły działać dalej.

Z początku kontynuowały projekt, a z czasem postanowiły rozwinąć swoją działalność. Dziś są założycielkami Fundacji Akcja Menstruacja, której celem jest zmniejszanie ubóstwa menstruacyjnego na świecie poprzez uświadamianie i niesienie pomocy. Ma już na koncie pierwszy sukces. Dzięki zbiórce pieniędzy zakupiły kubeczki menstruacyjne dla tysiąca dotkniętych problemem kobiet w Polsce. Obecnie zbierają fundusze na wsparcie dla kobiet w Kamerunie, gdzie pracownicy służby zdrowia określają brak środków menstruacyjnych jako jedną z najbardziej palących potrzeb.

Założycielki w licznych wywiadach wyznają, że ich działania nie zawsze są pozytywnie komentowane. W Polsce brakuje świadomości, że do środków sanitarnych odpowiedniej jakości nie ma dostępu aż 500 mln kobiet, a menstruacja to wciąż temat tabu. Akcja Menstruacja zmienia i to. Edukują, prowadzą warsztaty, uświadamiają za pomocą prawdziwych historii publikowanych w mediach społecznościowych.


Ty też możesz zmieniać swoje otoczenie

Działalność dziewczyn z Akcji Menstruacja to przykład, że zauważając problemy społeczne wokół nas, możemy skutecznie działać, zmieniając świat na lepsze. Właśnie dlatego tak ważne jest, by pracowało nad nimi coraz więcej osób. Działaj i Ty.


Jesteś Finalistką Zwolnionych z Teorii? Zacznij od zapisania się do drugiej edycji Rebelek na www.rebelki.zwzt.pl

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie